Rolnicy, pożyczka lombardowa i ochrona konsumencka – co wynika z tego połączenia?
Przepisy dotyczące konsumenckiej pożyczki lombardowej będą miały zastosowanie nie tylko do pożyczek lombardowych udzielanych konsumentom, ale również do podobnych pożyczek udzielanych indywidualnym rolnikom. To daje rolnikom znacznie większą ochronę niż przedsiębiorcom.
7 stycznia 2024 r. w życie wejdą przepisy ustawy o konsumenckiej pożyczce lombardowej („Ustawa Lombardowa”)1). Jej celem było przede wszystkim kompleksowe uregulowanie działalności przedsiębiorców wykonujących działalność lombardową, tak aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony praw konsumentów, zaciągających pożyczki na cele konsumpcyjne. Niejako przy okazji, przyjęto zmiany rozszerzające ochronę konsumencką na indywidualnych rolników. Jak to często bywa – chęci były dobre, wykonanie jednak przyprawiło wiele podmiotów, w tym w szczególności firmy leasingowe, o ból głowy. W artykule przedstawiamy zakres kontrowersyjnych zmian i ich potencjalne konsekwencje.
Pożyczka lombardowa udzielana indywidualnemu rolnikowi
Ustawa Lombardowa reguluje udzielanie finansowania w postaci konsumenckiej pożyczki lombardowej. Przepisy dotyczące konsumenckiej pożyczki lombardowej będą miały zastosowanie nie tylko do pożyczek lombardowych udzielanych konsumentom, ale również do podobnych pożyczek udzielanych indywidualnym rolnikom.
Przez rolnika na gruncie Ustawy Lombardowej należy rozumieć wszystkie osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo rolne w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Mówimy więc o wszystkich osobach, które wykonują działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta